NORA DRUŽINA Seznam forumov  
 Pogosta vprašanja  •  Išči  •  Seznam članov  •  Skupine uporabnikov   •  Registriraj se  •  Tvoj profil  •  Zasebna sporočila  •  Prijava



 Kako sejemo mačehe Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Objavi novo temoOdgovori na to temo
Avtor Sporočilo
Brezbarvni
small boss


Pridružen/-a: 01.03. 2007, 00:09
Prispevkov: 3727
Kraj: MORAVČE

PrispevekObjavljeno: 14 Jun 2007 09:03 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Vrtne mačehe so pomembne in mnogostransko uporabne cvetice, ki jih gojimo dvoletno, čeprav včasih vzdržijo tudi nekoliko dlje, a so poleti v cvetenju manj opazne in jim vročina ni ravno povšeči. Vzgoja sadik je ena od vrtnarskih spretnosti, saj je prav mogoče, da seme sploh ne vzkali, četudi je na voljo dovolj vlage in toplote. Vsaj za domačo rabo si sadike lahko pridelamo kar sami. Sodobni tržni vrtnarji namreč kupijo že za pikiranje dorasle sejančke in se tako izognejo vsemu tveganju najnežnejše mladosti. Čas za setev mačeh je junija in julija. Od doma pridelanega semena lahko pričakujemo zgolj mešanico potomstva z različnimi lastnostmi. Tu in tam je mogoče v prodaji na drobno dobiti katero od skrižanih sort, običajno pa so te zaradi precejšnjih cen in pogojeno večjih količin namenjene predvsem poklicnim vrtnarjem. Da je za kalitev pri 15 do 20 stopinjah Celzija potrebno osem do deset dni, res piše v vsakem boljšem katalogu, da pa so to temnokalivke s tanko oljno prevleko na vsakem zrncu, pa vedo le izkušeni. Pred setvijo je več kot koristno seme raziti (opraskati, skarificirati), da voda sploh lahko predre lupino in dospe do hranilnega tkiva. To naredimo doma tako, da na trdo in gladko površino damo seme mačeh, čezenj položimo smirkov papir ter s krožnimi gibi pritiskajoče dlani občuteno pobrusimo površino semen. Sejemo v dobro kompostnico, pa naj bo to v zabojčku ali na setveni gredici. Ker seme kali le v temi, setev pokrijemo za dva do tri milimetre s presejano prstjo. Dodatno je koristno še senčenje s časopisnim papirjem. Ko opazimo iz tal kukati prve kalčke, papirno senčilo odstranimo.

Običajno vse mogoče skupine z mnogimi sortami strpamo pod skupno oznako Viola wittrockiana. Zanesljivo so mačehe že stara kulturna rastlina, žlahtnjenju pa so se posvečali predvsem Angleži, Francozi in Švicarji. Včasih so jih žlahtnili s ciljem, da bi bil cvet čim večji, danes sta ob barvni privlačnosti najpomembnejša čas cvetenja in odpornost proti mrazu. Kot feniks iz pepela so postale priljubljene nekoč v evropskih patricijskih vrtovih že močno razširjene "kodravke", zdaj spet aktualna novost, od katerih eno predstavljam tudi v sliki.
Image
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:      
Objavi novo temoOdgovori na to temo


 Pojdi na:   



Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: Theme by Daz :: Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas