NORA DRUŽINA Seznam forumov  
 Pogosta vprašanja  •  Išči  •  Seznam članov  •  Skupine uporabnikov   •  Registriraj se  •  Tvoj profil  •  Zasebna sporočila  •  Prijava



 Ciklame tudi za vrt Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Objavi novo temoOdgovori na to temo
Avtor Sporočilo
Brezbarvni
small boss


Pridružen/-a: 01.03. 2007, 00:09
Prispevkov: 3727
Kraj: MORAVČE

PrispevekObjavljeno: 05 Sep 2007 08:27 Odgovori s citatomNazaj na vrh

Cvetoče sobne ciklame so v hladnejšem obdobju leta pri vrhu najbolj priljubljenih lončnic. Zaradi svojega porekla (strokovno ime Cyclamen persicum nosijo kar precej po pravici) se v vrtovih našega podnebnega pasu pač ne bi obnesle. Zato pa si lahko privoščimo kakšno drugo ciklamo ali korček, kakor v ljudski govorici tudi poimenujejo to gomoljnico. Prav lepa in uporabna je kar naša "divja" vrsta, Cyclamen purpurascens. Ta vrsta je zanesljivo prezimno trdna, ne pa tudi pogosto skupaj z jesenskimi čebulnicami ponujana neapeljska ciklama (vrsta C. hederifolium) s posebno lepo marmorno vzorčasto porisanimi listi in cvetnimi različki v beli ali intenzivno rožnati barvi. Ker je doma v Sredozemlju, jo moramo na vrtu jeseni zavarovati s plastjo listja, morda z vejo iglavcev. Čez to razprostremo še sintetično kopreno, ki prepušča vodo in zagotavlja zračnost. Celotno varovalno pokrovko odstranimo, ko pričakujemo pomladne otoplitve.

Image

V rod ciklam uvrščamo nekaj ljubkih vrst, ki jih naselimo v razpotegnjenem nasadu v zavetju grmovnic ali med skupinami dreves. Pri tem posnemamo naravo: ponudimo jim prostorček, kjer se po površju v spontano ustaljenem ritmu razgrajuje staničnina odpadih listov, kjer je zastrta senca kot v zatišnem obrobju bukovega gozda. Tudi ko za ciklame pripravljamo novo rastišče, namešamo rastni substrat iz preperelega bukovega listja (takšna sprstenina se imenuje listovka), nekaj peska, ki je čisto brez skrbi lahko apnenčevega porekla, ter malenkosti glinenega dodatka. Četudi so ciklame pretežno senčne rastline, ki imajo rade vlažno okoli sebe, v kakšni zamočvirjeni kotanji ne preživijo. Gomolji ne marajo biti pregloboko v zemlji, primerna globina je okoli pet centimetrov. V starejšem nasadu vzdržujemo dobro kondicijo in bogastvo cvetja z občasnim dodatkom hranilne sprstenine ali komposta, ki ga raztrosimo po površini. Glede talne reakcije odpadejo vse skrbi, saj ciklame potrebujejo apnenčasto podlago.

Vse ciklame zlahka razmnožimo s semenom, če ga posejemo takoj ko dozori. Pri raznašanju semena na prostem pomagajo mravlje, načrtno pa sejemo vedno v lončke in zabojčke. Peclji oplojenih cvetov se spiralasto zvijejo in upognejo do tal, zato moramo biti resnično oprezni, da ne zamudimo praznjenja dozorelih glavic. Sejančki dorastejo do cvetne velikosti v treh ali štirih letih. Starejše gomolje sicer lahko razrežemo na toliko delov, kolikor imajo brstov, vendar se temu raje izognemo. Okrogli in ploščati gomolji se iz leta v leto debelijo, delijo pa se ne, zato v praksi ostaja setev edini način razmnoževanja.
Poglej uporabnikov profilPošlji zasebno sporočiloPošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:      
Objavi novo temoOdgovori na to temo


 Pojdi na:   



Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: Theme by Daz :: Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas